חשבתם פעם לפתוח עסק? כדאי שתכירו את המושגים האלה!

חושבים לפתוח עסק משלכם? חושבים להפסיק לתת דין וחשבון למעסיק ובו זמנית להיות אדונים לזמן הפרטי שלכם? מבקשים להגשים חלום ישן ובאופן כללי להאמין בעצמכם ולהוכיח לכל העולם? נראה שגם אתם משחקים לא מעט עם המחשבה להיות בעלי עסק משלכם. עם זאת, לצד שלל היתרונות שטמונים בלהיות עצמאי, גם יש לא מעט חובות. חובות שנוגעות להתנהלות מול לקוחות, להתנהלות מול ספקים, להתנהלות מול גופי מס הכנסה וכדומה. אז אומנם מדובר בקפיצה למים עמוקים, אך קצת השקעה וגם אתם מתחילים להבין מהו דו"ח שנתי, מהי הוצאה מוכרת ומהי הצהרת הון. מבקשים לערוך היכרות ראשונית? לרשותכם שורת מונחי בסיס שיעשו לכם סדר!

10 מונחים בסיסיים מעולמם של עצמאים

עוסק מורשה

עוסק מורשה הוא בעל עסק עצמאי שמרוויח מדי שנה מעל ל100,491 ש"ח (סכום שמתעדכן מדי תקופה – חשוב להישאר מעודכנים). אדם אשר החליט לפתוח עסק כחוק צריך להתנהל מול מס הכנסה, ביטוח לאומי ומע"מ, ומתוקף היותו עוסק מורשה עליו לגבות מע"מ ולדווח לרשויות. כמו כן, עוסק מורשה זכאי להחזרי מע"מ עבור השירותים והמוצרים שנרכשו לטובת העסק, כאשר אם המע"מ גבוה מסך ההכנסות, זוכים לקבל את ההפרש בחזרה.

עוסק פטור

עוסק פטור הוא עוסק שאינו גובה מס ערך מוסף ושאינו מרוויח יותר ממה שנקבע בחוק (100,491 ש"ח). הרעיון שמאחורי הפטור של גביית מע"מ, הוא להקל את ההתנהלות מול רשויות המיסים ולהגדיל את מעגל הלקוחות – לסייע להיכנס לעולם העצמאיים.

פנסיה לעצמאים

משנת 2017 המדינה מחייבת עצמאיים להפריש פנסיה, וזאת בשל המציאות בשטח – שלל עצמאיים נמנעים מכך, עובדה שבעתיד עלולה להכביד על המדינה.

קבלה

מסמך שמאפשר קבלת תשלום. הקבלה צריכה להכיל את פרטי העסק והעסקה, מהווה אסמכתה לקבלת כספים והיא מסייעת לדווח כחוק על העסקאות. כמו כן, כאשר מדובר בעוסק מורשה, קודם נהוג להוציא חשבונית, אם כי ניתן לשלב בין הקבלה לחשבונית, ופה כבר מדובר בחשבונית מס קבלה.

רואה חשבון

כלי עזר חשוב ביותר שמסייע להתנהל כחוק מול רשויות המיסים והמע"מ בישראל. רואה חשבון מבצע ביקורת על הדו"חות הכספיים, מצביע על כשלים, יודע לתת טיפים מועילים ומסייע להגיש דו"חות תקופתיים. בעת בחירת רואה חשבון, מוטב לוודא שהוא מנוסה בייצוג עסקים בעלי סדר גודל כשלכם.

חשבתם פעם לפתוח עסק? כדאי שתכירו את המושגים האלה!

תוכנית עסקית

לפני שיוצאים לדרך מוטב לערוך תוכנית עסקית. מדובר בפיתוח אסטרטגיה מקיפה שעשויה לסייע בעת גיוס משקיעים וקבלת הלוואה. עם זאת, לפני ואחרי הכול תוכנית עסקית מסייעת לבחון היתכנות וכדאיות ואף היא מסייעת להבין אלו שינויים נחוץ להטמיע בעסק לפני שיוצאים לדרך.

דו"ח שנתי

מדי שנה כל עסק (פטור או מורשה) נדרש להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה. בדו"ח זה נדרש לכלול את סך ההוצאות וההכנסות של העסק לאורך השנה. את הדו"ח יש להגיש עד לסוף חודש אפריל, אם כי עסקים מסוימים מורשים להגיש לאחר מכן – רצוי לבדוק מול רשות המסים.

חתימה דיגיטלית

כיום לא מעט מהלכים עסקיים מבוצעים און ליין, כולל שליחת קבלה. חתימה דיגיטלית היא בעצם כלי הצפנה, כלי שמאפשר לדעת שמרגע שסיימתם לבצע את הפעולה הרצויה, המסמך נשמר כראוי – לא שונה.

חשבונית עסקה

דרישת תשלום כוללת את המחיר המבוקש עבור השירות/מוצר שמעבירים ללקוח. מדובר בכלי שיש להוציא בכל סגירת עסקה.

הוצאה מוכרת

מדובר בהוצאות שרלוונטיות לקיום העסק. כל היופי של הוצאה מוכרת טמון בעובדה שניתן לקזז את אותן הוצאות מסך הכנסות העסק שמחויבות במס, כך שזוכים למזער את תשלומי המיסים – להגדיל את הרווחיות העסקית.

 

מאמרים אחרונים

דברו איתנו!

היופי של הים

נגישות