מהי ההגדרה של אובדן כושר עבודה ואיך אפשר להתמודד איתו?

ברוב המקרים אי אפשר להימנע מאובדן כושר עבודה לגמרי, זאת כיוון שאין לדעת אם מחלה, תאונה או מצב קיצוני יפגע לכם בכושר העבודה, כך שלא תוכלו לעבוד באותו היקף ומכן גם להוביל לפגיעה בפרנסה. מהו אם כן אובדן כושר עבודה וכיצד ניתן להתמודד עם המצב בצורה הכלכלית ביותר? להלן מידע חשוב בנושא!

אובדן כושר עבודה – הגדרה

אובדן כושר עבודה מתייחס למקרה שבו מצב כלשהו פוגע בצורה ניכרת ביכולת להמשיך לעבוד כרגיל. זה אומר שלא ניתן להמשיך לעבוד כלל, אך זה גם כולל מגוון מצבי ביניים. מצב של אובדן כושר עבודה בין היתר מתייחס לסיטואציה שבה נדרשים להחליף תפקיד או למצוא עבודה אחרת, ואף מתייחס למצב שבו נאלצים לצמצם את היקף השעות. כמו כן, ייתכן שמדובר במצב זמני וייתכן שמדובר במצב קבוע.

יש לכם ביטוח פרטי? כך תפעלו!

לרבים מהאנשים יש ביטוח אובדן כושר עבודה, וזאת מטעם קרן הפנסיה, או מטעם ביטוח מנהלים. מדובר בשני סוגי ביטוחים שלרבים מאתנו יש, אך באותה נשימה רבים מאתנו כלל לא מודעים לאותו מרכיב שמצוי בפנים. ובכן מבחינת קרן הפנסיה הרעיון הוא שאם מפסיקים להפריש לקרן כספים בשל אובדן כושר עבודה, זכאים לקבל סכום שהוא נגזרת מהממוצע השנתי (בהתאם לשכר של השנה האחרונה, או בהתאם לממוצע של שלושת החודשים האחרונים שקדמו לפגיעה בהיקף העבודה – בהתאם לסכום הגבוה יותר). כמו כן, ישנה תקרת פיצויים. המשמעות היא שלא ניתן לקבל יותר מ-75%, וזאת מתוך מטרה לגרום לעובדים שיכולים לחזור לעבוד לבחור בכך.

 

 

כיצד ביטוח לאומי מסייע?

בין אם יש לכם ובין אם אין לכם ביטוח פרטי, ביטוח לאומי מגיש סיוע לכולם. ביטוח לאומי מגיש סיוע בהתאם ליכולת להשתכר, כאשר הוא בוחן אחוזי פגיעה לצד בחינה רפואית. כל עוד מקבלים מעל ל-50% אובדן כושר עבודה, נמצאים כזכאיים. כאן ניתן למצוא מגוון היבטים משלימים. כך למשל משנה אם כושר ההשתכרות מוגדר כ-50%, 60%, 65%, 74% או 100%. נוסף לכך, תלוי אם יש גורמים שתלויים באותו אדם כלכלית (למשל ילדים קטנים) ואף יש מגוון נסיבות אישיות שגם כן משפיעות על גובה התמיכה מצד ביטוח לאומי.

 מהו הדין לגבי עצמאיים?

אומנם לעצמאים אין באופן אוטומטי פנסיה או ביטוח מנהלים, משמע אם הם רוצים בכך, עליהם לסדר זאת בעצמם, עובדה שלא פעם מונעת מהמהלך לקרות. עם זאת, גם עצמאים מוזמנים להיעזר בביטוח לאומי. כך למשל עצמאי יכול לקבל קצבת נכות. כאן ראוי לחדד שאנשים עצמאים נדרשים לחשוב על הסיטואציה מראש, ואכן לא חסרות בשוק פוליסות שמבטחות עצמאים בגין אובדן כושר עבודה.

לסיכום

נציין שאם מחלה או תאונה פוגעים ביכולת להמשיך להתפרנס, טוב לדעת שניתן להשיג סיוע בכמה מישורים מקבילים. עם זאת, למרות החוק ולמרות הכוונה הטובה של ביטוח לאומי, בפועל רבים מפספסים את מה שמגיע להם, פשוט כי אינם בקיאים בתחום, או כיוון שמאוימים מפסיקות נחרצות מטעמם גופים גדולים. אי לכך כה חשוב ברגע האמת להשיג סיוע מקצועי. הסיוע יכול להינתן מטעם גופים שפועלים בהתנדבות, והוא יכול להינתן על ידי עורך דין שבקיא בתחום. מה עוד חשוב לציין? שכבר כיום מוטב לעצור להבין איזה ביטוח קיים ברקע, כך שברגע האמת תדעו כיצד לפעול ומה לדרוש.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו!

היופי של הים

נגישות